Latvijas kokapstrādes nozare plauks ?>

Latvijas kokapstrādes nozare plauks

Visos laikos ir bijis tā, ka jebkura uzņēmējdarbības nozare vairāk vai mazāk mijiedarbojas ar citām nozarēm. Tu vari būt kūku cepējs, taču tev vajadzēs dažādus pārtikas produktus, sadzīves tehniku un elektrību. Tu vari ražot auto rezerves daļas, bet tu būsi atkarīgs arī no loģistikas uzņēmumiem, iekārtu ražotājiem un kaut vai tās pašas elektrības. Tas pats attiecas uz kokapstrādes nozarē strādājošajiem uzņēmumiem. Mūs ietekmē daudzas biznesa nozares, tāpēc veiksmīgas sadarbības veidošana vienmēr ir atkarīga no sapratnes, komunikācijas un savstarpējās vienošanās.

Kokapstrādes nozare Latvijā ir viena no nozīmīgākajām un pelnošākajām, turklāt kā rāda skaitļi, lielākā daļa šajā nozarē saražotās preces tiek eksportēta uz ārzemēm. Visvairāk no mums saņem Zviedrija, Lielbritānija un Vācija. Tāpēc šādu uzņēmumu attīstība ir būtiska lauku reģionos, kur bieži vien tieši šajā nozarē strādājošie ir vislabāk atalgotie speciālisti, un reizēm pat šāds uzņēmums lauku novados ir gandrīz vienīgais vai vismaz lielākais darba devējs noteikti.

meža ceļšKā jau minēju ievadā, arī šī nozare ir atkarīga no citu sadarbības partneru piedāvājumiem. Šeit viennozīmīgi svarīga ir loģistika, kas nozīmē arī attīstības iespējas uzņēmumiem, kas ražo vai tirgo auto rezerves daļas, apkalpo transportu, un pat ceļu būves uzņēmumiem.

Vai esat pēdējo gadu laikā šad tad vienkārši pabraukājis pa Latvijas mežiem? Vai kaut vai aizbraucis sēnēs un ogās. Noteikti būsiet pamanījuši, ka daudzviet ir izveidoti jauni ceļi. To pasūtītājs – Latvijas Valsts meži, un pat ēzelim ir skaidrs, ka šo ceļu mērķis ir nodrošināt kvalitatīvu un vienmērīgu valsts mežu apsaimniekošanu. Tas nozīmē arī šo mežu kopšanu, iztīrīšanu un, jā, arī izciršanu.

Mēs gan varam protestēt, ka mūsu mežus izcērt, taču skaitļi patiesībā rāda ko citu – Latvija apaug ar mežiem. Tas, ko mēs izcērtam, patiesībā ir tikai puse no tā, kas uzaug vietā. Salīdzinot ar Latvijas mežu platību 1935.gadā, mūsdienās šis skaitlis ir dubultojies, un uz vienu Latvijas iedzīvotāju mums ir pieejams 1,7ha meža. Latvija Eiropas Savienībā pēc mežu platībām joprojām ir stabilā top5, jo izrādās, meži mūsu valstī aizņem 52% teritorijas. Somijā, kura ir visbagātākā ar mežiem, šis skaitlis ir 66%.

mežs no augstumaBez labiem sadarbības partneriem pat Latvijas Valsts mežiem būtu grūti veikt šo platību kvalitatīvu apsaimniekošanu. Pārvadājumu kompānijas transporti regulāri izved nocirsto un aizgādā uz pārstrādes rūpnīcām. Starp citu, izrādās, ka šādās pārstrādes rūpnīcās ir ļoti svarīga infrastruktūra. Tur var būt gan daudz laukumu, gan ceļu, bet, ja tie ir sliktā kvalitātē, tad pārvadājumu kompānijas var atteikties piegādāt kokmateriālus. Viņus var lieliski saprast, jo braukāšana pa bedrainiem un visādi citādi nekvalitatīviem ceļiem bojā viņu automašīnu riepas, lauž tehniku, nākas gādāt papildu auto rezerves daļas, kas nevienam nebūs liels prieks. Balstoties uz šādām sūdzībām, lielākais kokmateriālu avots – Latvijas Valsts meži – var atteikties no sadarbības ar konkrētiem kokmateriālu pārstrādātājiem.

Taču, ja runājam par visiem Latvijas mežiem kopumā, tad tikai puse no šīm platībām pieder valstij. Pārējā daļa pieder privātīpašniekiem, no kuriem lielākajai daļai pieder mazāk nekā 20ha meža. Viennozīmīgi skaidrs, ka tikai daļa no viņiem spēj šos mežus kvalitatīvi apsaimniekot. Te paveras darba iespējas citiem pakalpojumu sniedzējiem.

FacebookTwitterGoogle+Share
Comments are closed.