Ar koku un tā īpašībām var iepazīties jau bērnudārzā un skolā ?>

Ar koku un tā īpašībām var iepazīties jau bērnudārzā un skolā

Lai katra nākamā paaudze izprastu koku kā vērtīgu materiālu, mūsu uzdevums ir ar to iepazīstināt bērnus. Un to var darīt jau no pašas bērnības, turpināt to darīt bērnudārzā un skolā.

Koks bērna ikdienā var ienākt jau ar interjera palīdzību, ja vecāki novērtē ilgtspējīgu interjeru un izvēlas mēbeles, kas kalpos ilgāk, neizdala kaitīgas vielas un ir patīkamas saskarē. Koks ir viena no labākajām izvēlēm interjerā. Mazulis droši var pavadīt laiku uz siltas un patīkamas koka grīdas. Arī pirmie pieskārieni koka gultiņas redelēm būs patīkama pieredze un izjūtas mazajiem pirkstiņiem.

Mazuļiem un pirmsskolas vecumā

Tie vecāki, kuri doma par savu bērnu harmonisku attīstību un arī veselību, izvēlas attīstošās rotaļietas, kas izgatavotas no koka. Tādām piedāvājums ir ļoti plašs – gan veikalos, gan pie koka amata meistariem, kuru darinājumi atrodami dažādos gadatirgos un mazajos veikaliņos.

Ne tikai mājās var izmantot koka rotaļlietas, tās arvien vairāk izmanto arī bērnudārzos, jo pieaug uzsvars uz dabiskiem materiāliem, rotaļām, kurās daudz vairāk izmantota fantāzija, nevis rotaļlietas, kurām ir tikai viens pielietojums. Daudz labāk bērnu fantāziju un attīstību veicina vienkārši koka kluči dažādās formās, koka ripiņas un citi elementi, no kuriem bērni paši ar radīt savu spēli, fantāziju pasauli, apvienot tos ar citiem elementiem. Īpaši aktīvi šāda pieeja tiek īstenota Valdorfa, Montesori un citos bērnudārzos.

Ieskatam  un iedvesmai – https://www.youtube.com/watch?v=kLELS6xhvdA.

Koks un skolēni

Skolas vecuma bērni koku kā materiālu, objektu un arī idejisku tēlu var iepazīt jau daudz plašāk. Tas tiek skatīts dabaszinību kontekstā, kā tēls folklorā un pat vēsturē, iepazīts kā viens no mūsu vides elementiem, kam ir būtiska loma arī cilvēku eksistences nodrošināšanā. Tāpat koks pavisam praktiskā veidā tiek parādīts amatu mācības nodarbībās, kur skolēni paši ar savām rokām jau var mēģināt sajust koku, tā struktūru, mēģināt kaut ko izgatavot. Jo ātrāk rodas interese par darbu ar koku, jo labāks meistars no šī bērna nākotnē var iznākt. Amatu mācības un citās praktiskājās nodarbībās skolā bērni var iepazīt to daudzveidīgo iespēju loku, kam koks var būt noderīgs, paši saprast, cik viegli vai grūti ir ar to strādāt.

Ceļā uz profesiju

Tie skolēni, kuriem ir par to interese, var apmeklē arī speciālas nometnes bērniem, kas ietver praktisku darbu ar koku. Nometnes bērniem ir labs veids, kā ar kādu jomu iepazīstināt tuvāk. Vasarā nometnes bērniem ir arī veids, kā saturīgi pavadīt laiku. Un tematiskas nometnes bērniem var palīdzēt arī atrast savu ceļu uz nākotnes profesiju.

FacebookTwitterGoogle+Share
Comments are closed.