Koks – iederīgs ikvienā mājā un interjerā ?>

Koks – iederīgs ikvienā mājā un interjerā

Koku varētu uzskatīt par materiālu, kas bijis vērtīgs un aktuāls visos laikos – lai arī kādi vēstures līkloči nebūtu mesti. Koks vienmēr bijis pieejams un daudzveidīgi izmantojams. Koks ir siltums, uguns, pajumte. Koks ir vērtība, kas var nodrošināt visas cilvēka pamatvajadzības.

Atceros savas vecāsmātes stāstīto, ka viņas tēvs, mans vecvectēvs, 20. gadsimta sākumā savu māju un tai klāt esošās saimniecības ēkas, kas stāv vēl šodien, gandrīz pēc simts gadiem, uzcēlis ar savām rokām. Viņš no sava meža ar cirvi, zāģi un zirgu izvedis lietas kokus, ko mācējis pārvērst stabilā un skaistā mājā, kūtī un sķūnī.

Tieši šo māju visi pēcnācēji un kulpā ģimene, kas četru nākamo paaudžu laikā ir izpletusies un izklīdusi, visi uzskata par savu māju, dzimtas galveno punktu un sākotni. Vecajai mājai, ar rokām izgrebtajiem un izgrieztajiem baļķiem ir tik liela vērība, jo mūsdienās neko tādu cilvēks vairs neprot. Lai tagad uzceltu māju, cilvēki maksā milzu naudu par projektiem, saskaņošanām, būvnieku darbu.

kokiVēl pirms nepilniem simts gadiem šīs vērtīgās zināšanas bija katrā vīrā, kurš gribēja savu ģimeni un sētu. Arī koku tāpat vien no meža tagad nemaz nevar dabūt. Ja arī ir savs mežs, vajadzīgi neskaitāmi saskaņojumi, lai to drīkstētu izmantot.

Tas tāds atskats manas ģimenes vēsturē, lai kaut nedaudz raksturotu, ka koks patiesībā ir katras latviešu ģimenes pamats, jo tikai dažu paaudžu senā vēsturē ir laiki, kad koks bija viens no vērtīgākajiem materiāliem, kas cilvēkam piederēja.

Lai arī pēdējās desmitgadēs ir piedāvāti milzum daudz dažādi materiāli, kas ir lētāki, ērtāk uzstādāmi, vieglāki, tomēr, es domāju, ka kokam joprojām ir vieta ikvienā mājā un arī tās interjerā. Koka mēbeles un interjera elementi var būt arī lieliska un vērtīga dāvana, ko novērtēs ikviens saņēmējs.

Šajā ziņā noderēs dāvanu kartes, lai saņēmējs pats varētu doties uz salonu un izvēlēties to, kas viņa gaumei ir vistuvākais. Lai nebūtu lieki jātērē savs laiks, izvēlies dāvanu kartes fromme.lv, kur vienuviet apkopotas 900 dažādas noderīgas dāvanu kartes. Kaut nedaudzi koka elementi jau var ievērojami izmanīt un atdzīvināt ikvienu telpu.

koku-grīdasAtceros, ka vecvecāku jau pieminētajā mājā visās istabās bija silta un skaista koka dēļu grīda. Tagad tas ir ekskluzīvs risinājums, ko var atļauties tikai turīgāki cilvēki, bet tad vienkārši nebija citu variantu, jo koks bija pieejams, un paši arī prata to sastrādāt vajadzīgajos materiālos. Mūsdienās arvien mazāk paliek cilvēku, kuri profesionāli prot strādāt ar koku, tāpēc arī šīs mēbeles un apdares materiāli ir tik dārgi.

Tomēr gribu atgādināt, ka koks ir ilgtermiņa ieguldījums, kas rotās mājvietu ne tikai vienai paaudzei. Man virtuvē ir koka galds, ko atvedu no vecmāmiņas mājas, bet to gatavojis vēl viņas tēvs. Galds gan ir nodilis, bet tieši tas sniedz viņam tādu senatnīgu šarmu. Tas joprojām ir stabils, skaists un joprojam pulcē manu ģimeni pie pusdienu galda.

Mēs galdu nopulējam un pārklājām ar speciālu līdzekli, kas pagarinās tā mūžu. Un tā viens galds jau ir kalpojis četrām paaudzēm. Vai varat iedomāties kādu cita materiāla mūsdienās pieejamu mēbeli, kas to spētu? Kokam ir vieta jebkura stila interjerā, to var eleganti iekombinēt gan vannasistabā, gan virtuvē, un pats par sevi saprotams, ka guļamistabā un viesistabā.

Un koka grīda, manuprāt, mājai piešķir pavisam citu elpu. Tāpēc, ja domājat par remontu vai savas mājvietas iegādi, tad ir vērts skatīties uz koka pusi, vismaz nedaudz to ielaist savās mājās. Tas uzlabos gan enerģiju, gan padarīs vidi daudz omulīgāku un dabiskāku.

 

FacebookTwitterGoogle+Share
Comments are closed.